Dzień Mamy
Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich mam:)
Niebieskie Igrzyska
Nasza klasa uczestniczyła w Niebieskich Igrzyskach, których celem jest zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu. Przygotowane konkurencje służyły integracji, uczyły zgodnej zabawy, a także doskonaliły sprawności motoryczne. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Uczniowie bawili się znakomicie 🙂
Niesamowite przygody skarpetek
Metoda projektu w praktyce sprowadza się najlepiej:). Dzieci pracowały nad zadaniem, które wymagało od nich planowania, organizacji, współpracy zespołowej i rozwiązywania problemów. Tym razem tematem były „Przygody 11 skarpetki”. Powstały naprawdę ciekawe przygody.
Wizyta w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”
26 marca mieliśmy okazję oglądać widowisko pt: „ Magiczna podróż – piękna nasza Polska cała”. Wraz z bohaterami poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty, zwyczaje i tradycje. Ta podróż miła na celu nie tylko zapoznać dzieci z charakterem poszczególnych regionów w Polsce, ale również nauczyć szacunku do polskiej kultury i folkloru.
Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach wielkanocnych, podczas których dzieci poznały wielkanocne zwyczaje i wykonały oryginalne ozdoby świąteczne inspirowane sztuką ludową.
Cykl życia motyla
Dzięki tej zabawie mogliśmy obejrzeć i dowiedzieć się jak wygląda cykl życia motyla:)
https://www.canva.com/design/DAGCMLf9nGQ/SmaIrT_wpgyVk5doaI5xbA/watch?utm_content=DAGCMLf9nGQ&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor
Klasowy, warzywny ogródek:)
Podczas zajęć ogrodniczych uczniowie poznali sposoby uprawy warzyw w warunkach szkolnych. Dowiedzieli się również jakie warunki są konieczne do wzrostu warzyw. Udało się posadzić cebulę na szczypiorek oraz wysiać nasiona takie jak; koper, sałatę, rzodkiewkę, pietruszkę. Dzięki uprawom w doniczkach uczniowie mają możliwość obserwacji wzrostu warzyw. W przyszłości uprawiane warzywa zostaną wykorzystane do przyrządzenia zdrowych potraw, które pomogą urozmaicić drugie śniadania.
Dzień bez plecaka
21 marca w naszej szkole odbył się pod hasłem „dzień bez plecaka”. Lekcje odbywały się oczywiście według planu ale książki i przybory szkolne spakowane zostały w cokolwiek co tylko przyszło uczniom do głowy, tylko nie w plecak
Pierwszy dzień wiosny – cali na zielono:)
Recytujemy wiersze śpiewająco:)
Wigilia klasowa
W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w naszej klasie wspólną Wigilię. Wszyscy wszystkim składaliśmy najlepsze życzenia i łamaliśmy się opłatkiem. Usiedliśmy przy stole zastawionym smakołykami. Śpiewaliśmy kolędy, rozmawialiśmy. Niektórzy opowiadali o tym, jak w ich rodzinach odbywa się wieczerza wigilijna. Było nam bardzo wesoło i miło spędziliśmy czas. Już wiemy, że za rok też wspólnie zasiądziemy przy klasowym, wigilijnym stole. Wesołych świąt!
Pieczenie pierników
Pieczenie pierników to nasza klasowa tradycja. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wycinały foremkami różne kształty z przygotowanego ciasta. Były to różnej wielkości choinki, aniołki, gwiazdeczki. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie ostygniętych pierniczków. Polewanie lukrem, czekoladą, posypywanie kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami – to była największa frajda! Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. Był to naprawdę mile spędzony czas w szkole podczas którego dzieci pracowały i jednocześnie świetnie się bawiły.
Dziękujemy rodzicom za zakupienie wałków i desek, coś nam się wydaje, że te sprzęty będą często używane:)
Surykatki
11 grudnia w naszej szkole odbyła się niesamowita lekcja przyrody. Zagościły u nas surykatki. Dowiedzieliśmy się dużo zaskakujących informacji o tych ciekawskich i sprytnych ssakach. Każdy miał okazję pogłaskać surykatkę, a one chyba bardzo nas polubiły:)
Fabryka bombek
6 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do fabryki bombek choinkowych w Sulejówku. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja bombek odbywa się ręcznie, oraz zapoznanie dzieci z procesem powstawania ozdób choinkowych. Mieliśmy okazję obserwować cały proces wytwórczy, począwszy od szklanej rurki do uzyskania ręcznie malowanych, pięknie zdobionych bombek, jakie można zakupić w sklepach. Uczestniczyliśmy w warsztatach z samodzielnego malowania bombek. Każde dziecko mogło pomalować dwie bombki i ozdobić je wybranymi dowolnie produktami ozdobnymi. Wszystkie bombki były pakowane w specjalne podpisane pudełko, po to, aby każde dziecko mogło je ze sobą zabrać na pamiątkę. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i pełne niezapomnianych wrażeń. Wizyta w takim miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Wycieczka – Stacja Muzeum
15 listopada odwiedziliśmy jedno z największych muzeów kolejnictwa w Polsce – Stację Muzeum. Dzieci brały udział w lekcji muzealnej pt.:”Ruchome urzędy pocztowe”. Listy, pocztówki, telegramy… tradycyjna poczta odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. W trakcie lekcji uczestnicy adresowali kartę pocztową, a także zwiedzali wagon, który dawniej pełnił rolę ruchomego urzędu pocztowego. Uczniowie obejrzeliśmy unikatowe zbiory w skali świata zarówno na torach, jak i w gablotach. Widzieliśmy dawne lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne oraz wagony osobowe i towarowe. Największą atrakcją była możliwość wrzucenia monet i wprawianie w ruch kolejek umieszczonych na pięknych makietach. Następnie udaliśmy się do sali zabaw „Kolorado”. Dwie godziny pełne wrażeń i atrakcji wypełniły się wspaniałą zabawą. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły:)
Pyszne soki
Najzdrowsze soki to te świeżo wyciskane, drugoklasiści mogli się o tym przekonać przygotowując samodzielnie pyszne soki.
Makieta ZOO
Podczas tego projektu dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Uczniowie wycinali, konstruowali, lepili z plasteliny mając przy tym wiele radości a przy okazji opowiadając o swoich wizytach w ZOO i przygodach ze zwierzętami. Dzieci w grupach ustalały menu dla zwierząt roślinożernych, mięsożernych i wszystkożernych. Jedni skupili się na zwierzętach wodnych, drudzy na zwierzętach lądowych.
Odkrywamy swoje talenty plastyczne
Ożywiamy rysunki 🙂
Bajka muzyczna „Kolory”
4 października 2023 r wybraliśmy się do Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” na przepiękną bajkę muzyczną „Kolory”. Aktorzy zabrali młodych widzów w rozśpiewaną i roztańczoną podróż aż do gwiazd.
Lekcja muzealna
W ramach programu Kulturalna szkoła na Mazowszu 19 września 2023 r wybraliśmy się do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na lekcję muzealną pt:”Gry i zabawy na świecie”. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w kształtowaniu kultur na całym świecie odgrywają rozmaite gry i zabawy oraz oczywiście… graliśmy!
TO JUŻ DRUGA KLASA:)
WYCIECZKA DO FRAJDALANDII
cz. 2 „dmuchańce”
WYCIECZKA DO FRAJDALANDII
cz.1 Park linowy
Teren Frajdalandii jest ogromny i przepiękny. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, m.in.: zagrody ze zwierzętami – dzieci miały okazję nakarmić alpaki, kozy, przyjrzeć się z bliska strusiom. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokaz sokolniczY, podczas którego można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat sokołów, jastrzębi, sów i innych ptaków. Obejrzeliśmy piękne ptaki z bliska. W trakcie pokazu przekonaliśmy się, jak cicho lata sowa. Oczywiście było też dużo zabawy na dmuchańcach, tyrolce. Dzieci próbowały swoich sił pokonując trasę parku linowego. Wszystko na świeżym powietrzu, w okolicy lasu i przy pięknej pogodzie, która towarzyszyła nam przez cały dzień.
Ten dzień był pełen frajdy:))
ZAJĘCIA KULINARNE – GOFRY
Uczniowie klasy pierwszej kierując się przepisem i wskazówkami przygotowali ciasto na gofry. Z wielkim zapałem odmierzali składniki i wsypywali je do miski, by potem przy przy pomocy robota kuchennego dokładnie je wymieszać. Gotowe wypieki doprawiane były według gustu i smaku owocami, bitą śmietaną, dżemem, cukrem pudrem. To było bardzo interesujące, przydatne i „słodkie” doświadczenie, które przyniosło wiele radości i świetnej zabawy. Podczas pieczenia gofrów dzieci poznały nie tylko ważne zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, ale również uczyły się przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz utrwalały nawyk kulturalnego zachowania się przy stole.
Gofry wyszły doskonałe!!!
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – SOWY
27 lutego 2023 r uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji o sowach. Warsztaty miały na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat ptaków drapieżnych, ukazanie ich piękna, uzmysłowienie roli jaką spełniają w przyrodzie oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej.
WARSZTATY MYDLARSKIE
17 stycznia dzieci brały udział w warsztatach mydlarskich. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje mydło. Z ogromną ciekawością słuchały prowadzących. Zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci i polegały na samodzielnym wykonaniu przez dzieci kolorowych mydełek. Do wyboru miały kilkanaście wzorów mydełek, wspaniałe owocowe i kwiatowe zapachy, niesamowite ozdoby glicerynowe, które zatapiały w swoim mydełku. Każdy uczestnik podczas warsztatów wykonał dwa mydełka o różnych kształtach, zapachach i kolorach. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością i ciekawością poznawczą.
PLANETARIUM
Dnia 12 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz astronomiczny w Mobilnym Planetarium. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie.
TEATRZYK „JARZYNOWA AWANTURA”
11 stycznia 2023 r uczniowie klasy I wystąpili przed rówieśnikami oraz młodszymi kolegami z teatrzykiem pt. „Jarzynowa awantura”. Mali aktorzy doskonale wczuli się w swoje role, odtwarzając rozmowy, jakie prowadziły między sobą warzywa. Wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jarzynowy teatrzyk cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród grających różne role aktorów jak i oglądających widzów. Na zakończenie odbył się warzywny poczęstunek.
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
Jednym z zadań projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który zrealizowali pierwszoklasiści było opracowanie gry planszowej, utrwalającej wiadomości o Piramidzie zdrowia. To zdanie po wcześniejszych kilku zajęciach o Piramidzie Zdrowia a co za tym idzie promującej zasady zdrowego odżywiania i aktywny tryb życia uczniowie wykonali wraz z rodzicami w domach. Ta aktywność w klasie pierwszej cieszyła się bardzo dużym odzewem. Zapraszamy do galerii zdjęć:).
WIGILIA KLASOWA I JASEŁKA
ŚWIĄTECZNE WYPIEKI
Dnia 19 grudnia w naszej klasie miało miejsce wielkie pieczenie pierników. Dzieci z wielką radością wałkowały ciasto, wycinały foremkami różne kształty związane z motywami bożonarodzeniowymi, z radością uczestniczyły w procesie pieczenia ciastek. Upieczone już pierniczki dekorowały ozdobami i kolorowym lukrem. Oczywiście zjadanie własnoręcznie wykonanych, pachnących pierniczków było największą przyjemnością.
MIKOŁAJKI
SZKOLNY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
24 listopada uczniowie wzięli udział w I edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Celem przeglądu była m.in. popularyzacja twórczości patriotycznej oraz zachęcenie do wspólnego muzykowania.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy 4 listopada i to właśnie tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, taneczne oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
BEZPIECZNIE NA DRODZE
20 października odbyła się wizyta oraz pogadanka strażników miejskich z Grodziska Mazowieckiego na temat „Bezpieczeństwa na drodze”. Dzieci uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz utrwaliły znajomość znaków drogowych. Na zakończenie spotkania strażnicy rozdawali uczniom odblaski, aby każdy z nich był widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego pojazdu.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
19 października uczniowie klasy I c zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
SAŁATKA JARZYNOWA
Nawiązując do lekcji o zdrowym odżywianiu, uczniowie klasy I postanowili zrobić sałatkę jarzynową. Dzieci „uzbrojone” w deseczki, fartuszki, miski, łyżki czy noży od rana wzięły się do krojenia ziemniaków, marchewki, pietruszki, jajek i ogórków. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie oglądali i nazywali warzywa, nie zapomnieliśmy oczywiście o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa pracy. To był smaczny dzień:)
Wycieczka do Muzeum domków dla lalek, gier i zabawek oraz szaleństwo w sali zabaw „Kolorado”:)