Dzień Mamy i Taty w naszej klasie
Z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty dzieci przygotowały prezenty – drewniane zawieszki ozdobione kolorowymi wstążkami. Praca wymagała wiele cierpliwości, ćwiczyła koncentrację
oraz skupienia uwagi. Niespodzianki przekazaliśmy w dniu Rodzinnego Pikniku, wzmacniając więzi rodzinne.
Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na długi spacer na pyszne lody do lodziarnia „Tęczowe Lody” oraz na zabawy ruchowe na placu zabaw na terenie Stawów Walczewskiego.
Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń.
Wycieczka do EC1 i Orientarium w Łodzi
20 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły z klas 1b i 1d wybrali się na wycieczkę do Łodzi, aby zobaczyć Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Orientarium ZOO w Łodzi. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Centrum Nauki i Techniki EC1, które znajduje się na terenie historycznej Elektrowni Łódzkiej. Na miejscu uczniowie obejrzeli kilkuczęściową ekspozycję poruszającą różne obszary nauki. Głównym elementem Ulicy Żywiołów jest jej wystawa stała, zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Następnym celem naszej wyprawy było Orientarium, które zajmuje połowę terenu łódzkiego zoo. Największą atrakcją Orientarium jest podwodny tunel. Można z niego obserwować rafę koralową, rekin i płaszczki. Łódzkie Orientarium tonie w egzotycznej, tropikalnej zieleni. W basenie z wodospadem podziwialiśmy najdłuższego krokodyla gawialowego Europy. Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium są wybiegi dla panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów, orangutanów, lwów, tygrysów, żyraf, woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich oraz wiele innych egzotycznych zwierząt. Na zakończenie zdjęliśmy obiad w McDonald, co wywołało wiele radości wśród dzieci. Wycieczka była okazją do relaksu wśród zwierząt i pięknej przyrody, powtórki na wesoło w przedmiotów ścisłych w EC1 oraz integracji międzyklasowej naszych uczniów.
Kontynuacja realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Matematyka”
Klasa 1 d kontynuuje realizację Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”. Zadania, które zrealizowaliśmy w ramach projektu to:
- Matematyczne układanki – matematyczne zagadki logiczne oraz patyczki kreatywne,
- Sensoryczna matematyka – udział uczniów w Konkursie Kreatywnym „Sensoryczna Cyferka”,
- Matematyczne kodowanie – sudoku i kodowanie na macie do kodowania,
- Matematyka z jajkiem – jajko Kolumba – układanka logiczna, zapoznajcie dzieci z Tangramem w kształcie jajka.
-
Klocki matematyczne – porównywanie zbiorów złożonych z kubeczków, ćwiczenie umiejętności używania znaków <,>,=.Zakończyliśmy projekt Kreatywna Matematyka.
Wycieczka do Teatru Capitol i Manufaktury Cukierków
Siejemy owies
Nasza klasa w ramach edukacji przyrodniczej poznały etapy wzrostu roślin i kwiatów, a żeby nacieszyć nasze oczy stworzyliśmy mały zielony kącik w salo. Przygotowaliśmy ziemię i pojemniczki, aby wysiać owies, który obserwowaliśmy z niecierpliwością.
Dzień Gier Planszowych w naszej klasie
W naszej klasie z okazji Święta Matematyki obchodziliśmy dzień gier planszowych. Tego dnia dzieci mogły przynieść do szkoły swoją ulubioną grę, wraz ze swoimi kolegami i koleżankami mogły zagrać w nią podczas lekcji matematyki.
Dzień Kobiet w klasie 1d
8 marca to Dzień Kobiet. Z tej to właśnie okazji chłopcy z klasy III postarali się, aby dziewczęta w tym dniu poczuły się wyjątkowo. Przygotowali dla nich upominki – korony oraz zakładki do książek, a także złożyli serdeczne życzenia. Dziewczynki przyjęły prezenty z radością i oczywiście pięknie za nie podziękowały. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, gdzie czekała na nas pyszna pizza. Było wesoło, miło i smacznie. Dzień był pełen wrażeń i miłych akcentów.
Warsztaty świąteczne
7 marca odwiedziła nas Pani z Biblioteki Pedagogicznej. Podczas lekcji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Świętach Wielkanocnych. Jakich naturalnych barwinków można użyć do farbowania jajek? Jakie symboliczne znaczenie mają wkładane pokarmy do koszyczka wielkanocnego? Po tych zajęciach, wszystko to już wiemy! Na koniec lekcji stworzyliśmy piękne kartki świąteczne.
Wycieczka na spektakl „Magiczna podróż. Piękna nasza Polska cała” w Mateczniku Mazowsza”
28 lutego 2024r. odbyła się wycieczka do Teatru „Matecznik Mazowsze” w Otrębusach na spektakl „Magiczna podróż. Piękna nasza Polska cała”. Trójka głównych bohaterów: mała dziewczynka
Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi
poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy barwne i fascynujące miejsca na Mazowszu, Kurpiach, Kaszubach,
Śląsku, Spiszu, Lubelszczyźnie oraz w Wielkopolsce. Poszczególne sceny spektaklu łączone były animacją komputerową prezentującą charakterystyczne stroje regionalne wraz z ich haftami i
zdobieniami.
Bezpieczne Ferie
W dniu 11.01.2024r. naszych uczniów odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Głównym tematem zajęć profilaktyczno -edukacyjnych było bezpieczne spędzanie ferii zimowych w szczególności na zewnątrz podczas jazdy na nartach, łyżwach czy też sankach, a także w trakcie innych zabaw zimowych.
Prezenty na Dzień Babci i Dziadka
Dzieci pamiętały, iż podczas ferii nasze Babcie i Dziadkowie obchodzić będą swoje święto. Uczniowie klasy 1d przygotowali piękne laurki dla swoich Babć i Dziadków.
Klasowe świąteczne spotkanie
W naszej klasie 20 grudnia obchodziliśmy klasowe świąteczne spotkanie. Przygotowaliśmy wspólnie świąteczny stół, złożyliśmy sobie życzenia oraz zjedliśmy poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie obejrzeli świąteczny film, który sami wybrali. Był to film „Chłopiec zwany Gwiazdką”.
WYCIECZKA DO FABRYKI NORBLINA
W dniu 15 grudnia wypraliśmy się na wycieczkę do Fabryki Norblina, gdzie obejrzeliśmy wystawę multisensoryczną: ” Dziadek do orzechów. Zimowy cud”, oraz spędziliśmy miło czas
w sali zabaw Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy. Dzieci mogły bawić się w 9 strefach niecodziennej zabawy m.in. brać udział w segregacji odpadów, w procesie przetwarzania jabłek, w konstruowaniu budowli przy użyciu dźwigu oraz w procesie segregowania paczek, a także – w zakupach w niemal prawdziwym supermarkecie. Wizytę uwieńczyły warsztaty plastyczne – Czerwona Skarpetka. Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń.
Program Paint
Na lekcji informatyki ćwiczymy umiejętności posługiwanie się programem Paint. Przykładowe prace „Cukierek” oraz „Świąteczne drzewko”. Uczniowie z chęcią uczestniczą w zajęciach i są bardzo kreatywni.
Świąteczne przygotowania klasy 1d
Skrzat – wesoły, magiczny – postać z bajek, która wprowadził uczniów w świąteczny nastrój… W poniedziałkowy poranek 4 grudnia odbyły się warsztaty dla uczniów klasy 1d. Zajęcia poprowadziła Pani Magdalena Adamczyk, mama Michała, która podzieliła się swoim doświadczeniem w tworzeniu Bożonarodzeniowych ozdób. Pani Madzia dokładnie wytłumaczyła schemat wg którego dzieci z wielkim zaangażowaniem i precyzją przeplatały włóczkę, formowały czapkę, wybierały materiał tworzący brodę. Powstałe Skrzaty wyglądały dostojnie i odświętnie. Wszystkie dzieci były zafascynowane, że w tak łatwy i przyjemny sposób można własnoręcznie wykonać piękną ozdobę na choinkę. Serdecznie dziękujemy za warsztaty i zapraszamy ponownie.
Dzień ubierania choinki w naszej klasie był dniem wyjątkowym. 7 grudnia wspólnie wykonaliśmy papierowy łańcuch z obrazków świątecznych i zielonego papieru. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszały choinkowe ozdoby: bombki, łańcuch, kolorowe światełka oraz własnoręcznie robione krasnale. Ileż było radości wśród dzieci a w grupie od razu zrobiło się świątecznie. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż…
Akcja „Serce za odwagę”
Nasz klasa 1 d wzięła udział ogólnopolskiej akcji "Serce za odwagę" organizowanej przez Fundację Pamięci Narodów wraz z Stowarzyszeniem Głos Bohatera, Stowarzyszeniem Zachowania Pamięci o Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem „Pro-Patria – lokalni patrioci”. Celem akcji było przygotowanie kartek świątecznych dla Kombatantów, Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W ten symboliczny sposób dzieci wraz z nauczycielami złożyły podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasach wojny. Oddaliśmy hołd osobom, dzięki którym na co dzień możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”
W naszej klasie 1 d realizujemy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”, którego celem jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Zadania, które zrealizowaliśmy w ramach projektu to:
- matematyka w przyrodzie – wykonaliśmy jesienne mandale w parach,
- matematyka wokół nas – układaliśmy rytmy z darów jesieni oraz odtworzyliśmy symetryczne liście klonu.
- geometria ukryta z zabawie – przygotowaliśmy kartki świąteczne, łańcuch na choinkę.
Wycieczka do Stacji Muzeum w Warszawie
15 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Stacji Muzeum, znajdującą się na Dworcu Głównym w Warszawie. Tematem przewodnim były Ruchome Urzędy Pocztowe. Uczniowie poznali historię przewożenia przesyłek i paczek drogą kolejową, samodzielnie zaadresowali kartkę pocztową oraz obejrzeli makiety pociągów. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziła wystawa modeli taboru kolejowego z różnych lat oraz bardzo ciekawe, ruchome makiety kolejowe. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie!
BohaterON – włącz historię!2023
Akcja BohaterON – włącz historię! ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie klasy 1d zrealizowali scenariusz „Bohaterem być kiedyś i dziś” Aleksandry Tunikowskiej oraz zapoznali się z treścią opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”. Pierwszoosobowym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Wykazuje się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udaje mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawia, że 11 listopada staje się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa! Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.
Szkoła do Hymnu
Dnia 10 listopada o godz. 11:11, nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” uroczyście odśpiewując Hymn „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu wykonaliśmy również kokardy narodowe. Poprzez śpiew, uroczyste stroje oraz symbole narodowe, oddaliśmy hołd naszym bohaterom narodowym. Był to czas naszej miłości do Ojczyzny. Chwila ta, zostanie długo w naszej pamięci…
Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek
Klasa 1 d uczestniczyła w realizacji zadań z Europejskiego Tygodnia Kodowania – Codeweek. Jedno z zadań „Labirynt do zwycięstwa” polegało na stworzeniu kodu, który przeprowadzi bohatera przez labirynt i zaprowadzi na pole z pucharem. Następnie każdy uczeń na karcie pracy sam stworzył kod wybierając własną drogę do pucharu.
Lapbook jesienny
Od dawna wiadomo, że żeby się czegoś szybko nauczyć trzeba zaangażować jak najwięcej zmysłów. Tak się dzieje kiedy tworzymy lapbooka – wykorzystujemy prawie wszystkie zmysły. Lapbook jest „książką” tematyczną, którą tworzy się na dany temat i w której tworzeniu dziecko aktywnie uczestniczy. W październiku mieliśmy okazję przekonać się o tym. Naszym zadaniem było stworzenie pierwszych w życiu lapbooków o jesieni. W lapbookach uczniów znalazły się informacje wraz z obrazkami dotyczące jesiennej pogody, darów lasu, sadu i ogrodu, pojawiły się sylwetki leśnych zwierząt oraz ptaków zostających na zimę w Polsce oraz tych odlatujących do ciepłych krajów. Ta metoda zbierania informacji wokół tematu jesieni bardzo spodobała się uczniom, pobudzała ich kreatywność i dała dużo radości.
Pasowanie na ucznia
13 października 2023r w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów. Ślubowanie rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor i odśpiewania hymnu państwowego. Przyszli uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Pięknymi wierszami i piosenkami udowodnili, że są już gotowi podołać szkolnym obowiązkom. W obecności dyrekcji, rodziców oraz nauczycieli, dzieci złożyły uroczystą przysięgę i stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Szczęsnem. Po podniosłym akcie pasowania na ucznia dokonanym przez panią dyrektor Ksenię Bukowską, dzieci otrzymały od przedstawicieli Rady Rodziców pamiątkowe książki, dyplomy i kuferki matematyczne. W salach na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Jesienne przetwory
Pomalutku, po cichutku, małymi kroczkami zbliża się do nas zima. Jeszcze o niej nie myślimy, jeszcze cieszymy się ciepłymi promieniami słońca, kolorowymi liśćmi, owocami w sadach. Na zajęciach plastycznych stworzyliśmy przetwory. Użyliśmy rolki po papierze, bibułę, papierowe warzywa i owoce oraz serwetki ozdobne. Wyeksponowaliśmy je w naszej sali i będą przypominały nam smaki, kolory
oraz zapachy lata i jesieni.
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. W dniu 9 października uczniowie naszej klasy złożyli przyrzeczenie oraz zostali pasowaniu na czytelnika. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
Bajka muzyczka „Kolory”
Wszystkie klasy I pojechały 4 października do Siedziby Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” na bajkę muzyczną „Kolory”. Przedstawienie zachwyciło nas różnorodnością strojów tancerzy, niebanalną choreografią i świetnym popisem wokalnym aktorów. W rozśpiewanej i roztańczonej opowieści, pojawiły się ważne pytania: dlaczego tak dobrze czujemy się, gdy wszyscy wokół nas są tacy sami? Czy trudno porozumieć się z tymi, którzy myślą i wyglądają inaczej?